Кілобайт/с чи кілобіт/с ?

У телекомунікаціях прийнято вимірювати швидкість в кілобітах в секунду, тому всі характеристики каналів у прайсах і договорах будь-якого провайдера вказані саме в цій розмірності, в той час як багато програм користувача (браузери, download-менеджери і т.п.) показують швидкість передачі в кілобайтах за секунду. Як співвідносяться ці величини та які їх позначення?
Стандартні позначення (варіанти для україномовного та англомовного повних та коротких написань). Зверніть увагу на регістр, Б і б - позначають різне:

біт = б = bit = b
Байт = Б = Byte = B
Кілобіт = Кбіт = Кб = Kbit = Kb
Кілобайт = КБайт = КБ = KByte = KB
Кілобіт за секунду = Кбіт/с = Кб/с = Kbit per sec = Kb/s = Kbps
Кілобайт за секунду = КБайт/с = КБ/с = KByte per sec = KB/s = KBps


Співвідношення:
1 Байт = 8 біт

Відповідно, для того щоб перевести швидкість з кілобайт в кілобіти, вихідну величину необхідно помножити на 8. Для зворотного перекладу, з кілобіт в кілобайти, розділити на 8.

кілобайт (KB) = 10^3 B = 1000 B
мегабайт (MB) = 10^6 B = 1000 KB
гігабайт (GB) = 10^9 B = 1000 MB
терабайт (TB) = 10^12 B = 1000 GB


Розглянемо приклад. Згідно з вашим тарифним планом, швидкість трафіку в пакет становить 1/2 Мегабіт/с або 512 Кбіт (Кб) в секунду. Що це означає? Якщо перевести швидкість кілобайти, то отримаємо 512 Кбіт/8 = 64 Кбайт/с.

Саме таку максимальну швидкість слід очікувати при відображенні швидкості закачування в download-менеджерах, таких як FlashGet, Download Master та їм подібні.

Насправді швидкість завжди буде дещо нижчою, оскільки частина каналу задіяна для передачі заголовків IP-пакетів, і цього, на жаль, ніяк не уникнути. Швидкість закачування в 55-60 Кбайт/с для цього пакета вважається цілком нормальною.

При вимірах швидкості (speedtest.net або інші сервіси) необхідно пам'ятати і враховувати, що сервер знаходиться від вашого комп'ютера досить далеко і відповідно на результатах може позначатися як завантаженість сервера ( в години пік одночасно вимірюють швидкість з'єднання більше 100 осіб), так і завантаженість інтернет-ліній.

Якщо сервер, який визначає вашу швидкість підключення до інтернету, стояв би за одним столом з вашим комп'ютером і вони були б підключені один до одного одним проводом, тоді можна було б говорити про найбільш точні результати. У нашому випадку, як показує практика, підключення вашого комп'ютера до сервера (speedtest.net) для тестування відбувається в середньому через 10 інших серверів. Таким чином точність виміру не дуже висока, хоча може дати зразкову картину того, що відбувається.